Łuszczyca? Wykorzystaj domowe sposoby na walkę z nią!

Gdy w układzie immunologicznym dochodzi do nieprawidłowości, powstaje ONA. Przynosi z sobą szereg dolegliwości skórnych na czele z jej łuszczeniem się (stąd nazwa), prócz tego z uporczywym swędzeniem oraz, co tu ukrywać, nieestetycznym wyglądem. Łuszczyca atakuje najczęściej osoby młode, te między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia. Czy tylko farmakologia może w jej przypadku pomóc? Nie, nie tylko, warto wypróbować metody naturalne!

Matka Natura przeciwko problemowi łuszczycy

Warto wykorzystać zieloną herbatę, sporządzając z niej papkę z dodatkiem gorącej wody, po czym nanosząc ją na zaatakowane chorobowo miejsca i pozostawiając na co najmniej trzy godziny.

Zaufajmy także znakomitej mieszance kilku ziół, które zmieszane w identycznych ilościach przynoszą bardzo dobre rezultaty. Mowa o mariażu rzewienia, liści brzozy, skrzypu oraz akacji. Mielimy je, po czym tworzymy z nich niezbyt mocny napar (jedna łyżeczka na litr wody w zupełności wystarczy).

Świeżo zerwane liście brzozy warto umieścić w wannie podczas kąpieli. Ta metoda stosowana jest przez osoby dotknięte łuszczycą jako sposób na osiągnięcie lepszego wyglądu skóry. Do kąpieli warto dodawać też inne dobroczynne składniki, między innymi płatki owsiane bądź olejki eteryczne. Wszystkie wpłyną kojąco na skórę, która się łuszczy, swędzi i jest zaczerwieniona.

Sól z Morza Martwego to prawdziwe bogactwo cennych pierwiastków, między innymi wapnia, sodu, żelaza, manganu, potasu czy magnezu. Działa antyseptycznie, zapobiega przesuszanie się skóry i pozytywnie wpływa na gojenie się ran. Warto zatem dosypywać jej niewielką ilość do wanny podczas codziennych kąpieli, przyniesie ulgę i poprawi wygląd.

Wspomina się też o świetnym działaniu okładów z liści kapusty. Według tych doniesień dobrze wpływają one na stan skóry zaatakowanej przez łuszczycę. Nierzadko wymienia się w gronie specyfików pomocnych przy tej dolegliwości także olejek rokitnikowy.

Dbanie o komfort codziennego życia ma znaczenie!

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, polega więc (w wielkim uproszczeniu) na tym, że organizm atakuje sam siebie. Dlatego trzeba bronić się przed tym również poprzez wprowadzenie szeregu pozytywnych zmian do swojego życia. O czym konkretnie jest mowa?

Zapewnienie sobie ośmiu godzin snu na pewno wpłynie pozytywnie na ogólny stan organizmu. Nie bez znaczenia jest również unikanie nadmiernego stresu (ze względu na wydzielanie się kortyzolu), który na stan skóry chorych ma łuszczycę wpływa wręcz fatalnie. Rezygnacja z używek to także droga do wyzdrowienia lub przynajmniej uspokojenia dokuczliwych objawów.

Warto wiedzieć, że każda infekcja może nasilić objawy tej podstępnej choroby, warto zatem zdusić ją już w zarodku.

To jednak jeszcze nie wszystko, w walce o lepszą jakość życia i w starciu o wyleczenie się łuszczycy warto zastosować odpowiednią dietę. Odpowiednią, to znaczy jaką? Przede wszystkim ograniczającą spożywanie cukru, smażonych potraw, wieprzowiny oraz octu. Dieta alkalizująca, czyli eliminująca zakwaszenie organizmu, także bywa polecana. I Ty pożegnaj się z łuszczycą!

Image by mohamed Hassan from Pixabay

Dodaj komentarz