Bolą zęby ? Mamy naturalne sposoby na łagodzenie bólu.

Nagły atak bólu zęba, a termin wizyty u dentysty bardzo odległy? Na szczęście istnieje wiele prostych, domowych sposobów na złagodzenie bólu. Do tego celu niezbędne będą składniki, które z powodzeniem można znaleźć w szafkach kuchennych i apteczkach.

Szałwia i rumianek

Napary z szałwii i rumianku doskonale sprawdzają się w przypadku stanów zapalnych w jamie ustnej, w tym próchnicy, ubytków, krwawiących dziąseł, bólu gardła, owrzodzeń czy aft. Dodatkowo zawarte w szałwii taniny wykazują działanie antyseptyczne, odkażające i grzybobójcze. Przy ostrym bólu należy zaparzyć napar z liści szałwii i stosować jak płukanki do gardła nawet kilka razy dziennie.

Goździki

Aromatyczna przyprawa, goździki nie tylko dobrze smakuje, ale jest w stanie uśmierzyć również ból zęba. Jak je stosować? W postaci gwiazdek – żuć, a olejkiem goździkowym nasączyć wacik i przyłożyć do bolącego miejsca. Taki okład nie tylko złagodzi nieprzyjemne dolegliwości, ale zadziała również antyseptycznie.

Olejek eukaliptusowy

Jeden ze składników olejku eukaliptusowego – cyneol zwalcza bakterie i może skutecznie uśmierzyć ból zęba wywołany zakażeniem. Dodatkowo eukaliptus wykazuje przyjemne działanie chłodzące i zmniejszające opuchliznę, co jest bardzo przydatne przy obolałej jamie ustnej. Jak sobie pomóc? Wystarczy punktowo przykładać wacik nasączony olejkiem lub przygotować płukankę rozcieńczoną wodą.

Jodyna

Jodyna najczęściej stosowana jest na rany w celu ich dezynfekcji, jednak preparat ten z powodzeniem sprawdzi się też jako awaryjna pomoc przy bólu zęba. Na jej bazie można przygotować łagodzącą płukankę (z dodatkiem soli) lub też nasączony nią wacik przykładać do bolącego miejsca.

Image by Rafael Juárez from Pixabay

Dodaj komentarz